رویش

بسم الله الرحمن الرحیم

استاد عبدالوحید فیاضی در اردیبهشت‌ماه  سال 1344 در روستای عباسا از توابع دهستان ناتل کنار بخش مرکزی شهرستان نور به دنیا آمد.
پدرش، حجة الاسلام والمسلمین حاج شیخ حسین فیاضی، عمر با برکت خود را وقف خدمت به دین و فرهنگ کرده و مردم منطقه شاهد خدمات مذهبی، فرهنگی و اجتماعی او در طول سال های قبل و بعد از انقلاب اسلامی بوده‌اند که با حسن سلوک، امور دین و دنیای ایشان را تدبیر نموده و در غم و شادی آنان شریک بود.
ایشان فرزند خلف مرحوم آیت الله شیخ علی رییس دینکوهی معروف به فیاضی هستند که از جمله علمای برجسته منطقه و در تقوی و پرهیزگاری سرآمد و زبانزد بوده‌اند و در روزگار سیاه استبداد رضاخانی وجهه‌ی همّت او تربیت فرزندان روحانی و شایسته ای بود که مروّج فکر و فرهنگ اسلام ناب باشند.

روستای دینکوه از دیرباز در میان روستاهای شهرستان نور از نظر اعتقادی و فرهنگی مورد توجه عموم بوده و به دلیل وجود علما و شخصیت های سیاسی و مذهبی ، تأثیرگذاری زیادی بر فرهنگ عمومی و روابط اجتماعی و سیاسی منطقه داشته و ساکنان آن که به صورت فصلی در آن اقامت دارند عمدتا از اهالی شریف عباسا و شهرکلا _ که مهد شهیدان و فرزانگان و فرهیختگان دانشگاهی و حوزوی است_می باشند؛ لیکن بخش دیگر آن را اهالی شریف روستاهای انارجار ، سلیاکتی ، سرکاج ، گندیاب ، شهر نور و رویان و سایر روستاهای دهستان ناتل کنار ، بخش چمستان و حتی بعضی از اهالی شریف شهرستان محمودآباد تشکیل می دهند.

                        روستای دینکوه، زادگاه حاج عبدالوحید فیاضی

فرزندان حجت الاسلام والمسلمین شیخ حسین فیاضی همگی با تحصیلات عالیه حوزوی و دانشگاهی در مصادر امور علمی، فرهنگی وسیاسی، سوابق درخشانی از خود بر جای گذاشته‌اند و از آغاز انقلاب شکوهمند اسلامی، همواره مدافع نظام و رهبری بوده و در این مسیر مبارک، دوشهید و دو جانباز، تقدیم آستان الهی کرده‌اند.
حجة الاسلام والمسلمین شهید مهندس ابراهیم فیاضی از جمله شهیدانی است که با حضور در سنگر حوزه و دانشگاه و دفاع مقدس، به صفا و معنویت و منش و بینش بزرگوارانه‌، زبانزد همرزمان و مردم عزیز زادگاهش بود.
دیگر شهید عزیز این خانواده طلبه و معلم عارف، شهید مرتضی محبی، داماد حجة الاسلام والمسلمین شیخ حسین فیاضی است که با فاصله کمتر از یک ماه پس از شهادت شهید ابراهیم فیاضی به فیض شهادت نائل شد.
فرزند ارشد حجة الاسلام حاج شیخ حسین فیاضی، حجة الاسلام والمسلمین حاج شیخ مفید فیاضی است که چهره‌ی علمی، فرهنگی و سیاسی شناخته شده بین روحانیت معظم استان مازندران در قبل و بعد از انقلاب اسلامی هستند.
ایشان قریب به بیست سال در سمت امامت جمعه شهرستان نور، محل مراجعات مردم و گره گشای مشکلات آنان بوده و یکی از شخصیت های فعال و وزین فرهنگی، اجتماعی و سیاسی منطقه بوده‌اند.
یکی از خدمات برجسته ایشان در دوران امامت جمعه، ساخت مصلی بزرگ الغدیر شهرستان نور است که از باقیات‌الصالحات ایشان به شمار می رود.
حجة الاسلام والمسلمین شیخ مفید فیاضی در کنار خدمات اجتماعی و سیاسی، همواره به تدریس و تألیف نیز مشغول بوده‌اند و از فضلای تراز فرازین استان مازندران محسوب می‌شوند.

استاد عبدالوحید فیاضی دوره تحصیلات عمومی خود را در شهرستان نور گذراند.
در حین تحصیل در دوره راهنمایی و دبیرستان از فعالیت‌های سیاسی در راستای نهضت امام خمینی(ره) غافل نبوده و از ابتدای تشکیل بسیج، به همراه برخی از دوستان، به عضویت بسیج درآمده و پایگاه مقاومت بسیج محل را اداره می‌کرد.
حضور مؤثر در انجمن اسلامی و پایگاه بسیج محل در جهت اجرای فرامین امام خمینی(ره) و شکل گیری نهضت اسلامی، ایشان را به فعال سیاسی و تشکیلاتی در منطقه تبدیل کرده بود.
در سال های اولیه دفاع مقدس همزمان با تحصیل در دبیرستان، به مناطق جنگی اعزام شد که فراز برجسته حضور در صحنه های دفاع دین و کشور، همسنگری ایشان با شهدای عزیز شهر نور و بویژه سردار سرافراز غلامرضا بابایی، شهید زالپولی، سردار میرشکار و... بوده است که بخشی از آن در کتاب «علمدار نور»_ که در شرح حال سردار بابایی توسط نویسنده توانا آقای جمالی نگاشته شده_ آمده است.

استاد فیاضی در سال 1364 با ورود به دانشگاه تربیت معلم به استخدام آموزش و پرورش در آمد و سپس با ادامه تحصیل در رشته مدیریت تا مقطع کارشناسی ارشد همزمان با خدمت در آموزش و پرورش به تدریس در دانشگاه‌ها نیز پرداخت. ایشان هم اکنون مشغول ادامه تحصیل در مقطع دکتری است.

از سال 1366 با توجه به ذوق لطیف شعری و هنری ، انجمن ادبی نور را به اتفاق شاعران دیگر از جمله جلیل قیصری تأسیس کرد که در آن زمان یکی از فعال ترین انجمن های ادبی استان مازندران به شمار می رفت.

استاد فیاضی در سال 1370 با ابلاغ مدیرکل وقت آموزش و پرورش استان مازندران آقای علیرضا تقی پور، به عنوان رییس اداره آموزش و پرورش منطقه بلده منصوب شد و تا سال 1374 در این سمت، منشأ خدمات شایانی گردید.
وی در زمان خدمت در این منطقه محروم برای اولین بار موفق به تأسیس دبیرستان به طور کامل تا پایان دوره دیپلم شد. پیش از آن دانش آموزان سال سوم برای ادامه تحصل به آمل یا چمستان و نور مهاجرت می کردند.
ساخت و ساز فضاهای آموزشی مورد نیاز منطقه و جذب اعتبارات ویژه منطقه محروم از جمله کارهای جدیدی بود که در زمان مدیریت ایشان اتفاق افتاد.
یکی از اقدامات مفید و مؤثر ایشان که در کاهش مهاجرت و خدمت به مردم محروم منطقه بلده سهم بسزایی داشت تأسیس مدارس راهنمایی و دبیرستان دخترانه و پسرانه شبانه روزی برای اولین بار بود که در همان سال ها منطقه بلده را متمایز از گذشته کرده و مانع رشد آمار مهاجرت گردیده بود.
توجه به روند آموزش منطقه توسط بکارگیری دبیران متخصص و نیز توجه به تربیت دینی و مذهبی و ورود به مباحث مشاوره و روان‌شناسی توسط اساتید مطرح کشوری و استانی برای اولین بار، برگزاری کلاس های کنکور و پذیرش درصد بالایی از دانش آموزان اولین دوره دیپلم منطقه در طی سالهای 1373 و 1374 در کنکور سراسری دانشگاه‌ها، همگی از ابداعات و نوآوری‌های آموزشی و فرهنگی این مدیر مشفق و متخصص بوده است.

استاد فیاضی در نیمه دوم سال 1374 با ابلاغ مدیرکل وقت _سید باقر پیشنمازی_ به عنوان رییس هنرستان کشاورزی ساری که اولین هنرستان کشاورزی ایران (انستستو فن) بود،انتخاب شد و پس از مدت کوتاهی با پیگیری و پشتکار خود و حمایت مسؤلین ، سطح این مرکز را ارتقاء داده و به آموزشکده کشاورزی استان مازندران تبدیل کرد.
ایشان به عنوان اولین مدیر این مرکز  علمی توانست با بهره گیری از پتانسیل علمی و فنی این مجموعه و منابع انسانی خدوم و شایسته‌ی آن، این آموزشکده را در شمار آموزشکده‌های موفق کشور قرار دهد که تاکنون نیز این روند مطلوب ادامه داشته است.

ایشان همچنین به عنوان مدرس آموزشی خانواده از سال 1378 تا 1384 به آموزش مباحث روان شناختی و تربیتی برای خانواده‌های دانش آموزان در سطح مدارس شهرستان نور اشتغال داشتند که کلاس های ایشان از جذاب ترین و پر مخاطب ترین کلاس ها به شمار می رفت.

استاد عبدالوحید فیاضی در سال 1377 با تغییر فضای سیاسی کشور و به دلیل دغدغه‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی خود، اقدام به انتشار "هفته نامه سوردار"، به عنوان صاحب امتیاز و مدیر مسؤل این هفته نامه استانی، نمود. 
با انتشار هفته نامه سوردار، برای اولین بار مردم شهرستان های نور و محمودآباد صاحب مطبوعه‌ای شدند که اخبار ریز و درشت و رویدادها و دیدگاه های مردم منطقه را بیان می کرد. این کار به قدری با استقبال مردم بویژه قشر فرهیخته مواجه شد که با کمک های مادی و معنوی آنان، انتشار هفته نامه از سال 1382 تاکنون بطور مستمر ادامه داشته است.
نشریه سوردار که نام آن برگرفته از نام بومی و آشنای مردم بود به محملی برای طرح مسایل مردم و بازگویی مشکلات آنان تبدیل شد و طی سالیانی که افراد و جریان‌های خاص در مصدر قدرت قرار داشتند، سوردار محل مراجعه مردم و وسیله‌ی تذکرات جدی به مقامات محلی و استانی در جهت حل مشکلات مردم منطقه بود.
سلسله مقالات استاد فیاضی به عنوان مدیر مسؤل هفته نامه که همواره صاحب نظران با دقت و حساسیت خاصی آنها را دنبال می‌کنند، در زمره بهترین نوشتارهای نشریات کشور قرار دارد و مخاطبان زیادی را به خود جذب کرده و می کند.

ایشان همزمان با فعالیت های فرهنگی و رسانه ای به تدریس در دانشگاه در رشته های مدیریت، حسابداری و .. پرداخت که کلاس های ایشان همواره یکی از پر نشاط ترین کلاس‌های دانشگاه بوده است.

 
ایشان با پیروزی گفتمان عدالت‌خواهی دکتر احمدی نژاد در سوم تیر 1384 به تقاضای معاون سیاسی و امنیتی وقت استانداری مازندران _مهندس قناعت_ که از همسنگران سال های دفاع مقدس ایشان بود، به عنوان مدیرکل اجتماعی و انتخابات استانداری مازندران منصوب شد.
همزمان با توجه به روحیه‌ی پرنشاط و جوان‌گرایی ایشان، با حفظ سمت به مدت یک سال و نیم به عنوان سرپرست سازمان ملی جوانان استان مازندران نیز منصوب گردید.
ایشان در دوران تصدی مدیرکلی اجتماعی و انتخابات منشأ خدمات و اقدامات مؤثری در استان گردید از جمله: برگزاری همزمان انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و مجلس خبرگان رهبری، تقویت ستاد تسهیلات سفر در استان مازندران، مدیریت طرح های سالم سازی دریا، تشکیل سازمان های مردم نهاد (سمن) و...

ورود استاد فیاضی به عرصه مدیریت استانی در سال 1385 سرآغاز خدمت‌رسانی مؤثر ایشان به مردم منطقه و خصوصا مردم غرب مازندران بود که این مسئله حساسیت افرادی را که همواره مانع پیشرفت فرزندان توانمند منطقه بوده اند، برانگیخت! تا آنجاکه از هیچ اقدامی برای جلوگیری از پیشرفت و درخشش ایشان دریغ نکردند اما به دلیل توانایی مدیریتی استاد فیاضی و رضایت کامل مهندس شفقت استاندار وقت مازندران و مهندس قناعت معاون وقت سیاسی و امنیتی استاندار _که هم اکنون نیز به عنوان دو استاندار موفق در دو استان کشور مشغول خدمت رسانی هستند_ از عملکرد ایشان ، دولت دکتر احمدی نژاد ایشان را به عنوان رییس سازمان آموزش و پرورش استان مازندران برگزید.

آموزش و پرورش، دستگاه بسیار بزرگ و مؤثری است که بر همه مناسبات فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و حتی اقتصادی استان اثر گذار است که در آن مقطع، حضور مدیر توانمندی همچون استاد فیاضی در جایگاه ریاست سازمان آموزش و پرورش استان مازندران برای این سازمان و دولت خدمت‌گزار بسیار مغتنم بود.
عبدالوحید فیاضی قبل از انتصاب به سمت مدیرکل اجتماعی و انتخابات به عنوان یکی از گزینه های پیشنهادی استانداری برای تصدی ریاست سازمان آموزش و پرورش مازندران، به وزارت آموزش و پرورش معرفی شده و در برآیند و ارزیابی وزارت نیز نسبت به گزینه های دیگر، برجسته تر و مقبول تر ظاهر شد اما با توافق مجمع نمایندگان مجلس استان، شخص دیگری به این سمت منصوب شد. لیکن این بار با پیشنهاد صریح و جدی مهندس شفقت و نیز آشنایی وزیر وقت با نحوه‌ی مدیریت استاد فیاضی و آگاهی از عملکرد موفق ایشان در استانداری، استاد فیاضی به عنوان رییس سازمان آموزش و پرورش مازندران منصوب شد.

ایشان در مدت قریب به چهار سال خدمت در جایگاه ریاست سازمان آموزش و پرورش، با تکیه بر شخصیت علمی و فرهنگی خود، ضمن جلوگیری از هرگونه تنش و اختلاف در درون این دستگاه، همه فرهیختگان و صاحبان اندیشه را به یاری سازمان آموزش و پرورش استان فرخواند.
حضور مداوم ایشان در مدارس و جمع معلمان و دانش آموزان، یکی از مؤثرترین روش‌های آرامش‌بخشی و بانشاط‌ سازی فضای آموزش و پرورش استان بود.
گفت و شنودهای صمیمانه و در عین حال تخصصی ایشان در همان ماه های اولیه خدمت، فاصله بین مدیرکل و مدرسه را به شدت کاهش داد. طی این مدت، آموزش و پرورش مازندران به یکی از باثبات‌ترین استان های کشور تبدیل شد.
شعار خدمت به مردم و ایجاد آرامش در فضای مدارس و ادارات و پرهیز از مسایل حاشیه ای باعث شد تعالی و ترقی آموزش و پرورش وجه همت همه دست اندرکاران قرار گیرد که ارتقاء رتبه‌ی استان مازندران در کنکور سراسری از رتبه‌ی دوازدهم در سال 1385 به رتبه دوم در بین 31 استان گواه روشنی بر این مدعاست.

بهره گیری از سفر هیأت دولت در دور دوم سفر استانی رییس جمهور، از جمله برنامه‌های آموزش و پرورش بود که نسبت به مدت قبل چند برابر شده بود.
توسعه مشارکت‌های مردمی و تقویت مجامع خیرین مدرسه ساز در دوره‌ی مسئولیت استاد فیاضی به گونه ای بود که زبانزد مجمع خیرین مدرسه ساز کشور و شخص دکتر حافظی به عنوان رییس مجمع خیرین مدرسه ساز کشور شده بود و این همدلی باعث شد تا در بسیاری از مناطق شهری و روستایی محروم، مدارس نوساز جایگزین مدارس فرسوده و مخروبه شود.

جذب هزاران نیروی انسانی مورد نیاز در اقصی نقاط استان و بویژه مناطق محروم، کسب افتخارات علمی، آموزشی و پرورشی، کسب مقام برتر تکریم ارباب رجوع بین حدود شش هزار دستگاه اجرایی در سطح کشور، کسب رتبه دوم جشنواره جوان خوارزمی، توسعه فضاهای ورزشی مدارس و هنرستان ها، تجهیز کتابخانه ها و نمازخانه های مدارس، تجهیز مدارس راهنمایی، متوسطه و هنرستان ها، توسعه مدارس هوشمند، تجهیز مدارس ابتدایی به فناوری های نوین، کسب گواهینامه ISO 9000  برای اولین بار در کشور توسط سازمان آموزش و پرورش مازندران، پیشنهاد و تصویب و انجام مطالعات و آغاز عملیات اجرایی اولین خانه معلم کشور در سفر دوم استانی رییس جمهور به استان مازندران تنها بخشی از توفیقات آموزش و پرورش مازندران در دوران ریاست استاد فیاضی به شمار می رود.